ביוגרפיה

נעוריו ותחילת דרכו
יהודה פוליקר (נולד ב-25 בדצמבר 1950) הוא זמר ויוצר ישראלי פופולרי, היוצר במגוון סגנונות ובנושאים פוליקר נולד בקריית חיים להורים ניצולי שואה יוצאי העיר סלוניקי ביוון.
בנעוריו היה פוליקר חבר במספר להקות: "FBI", "הנמרים" ו"ברקת". "ברקת" הוקמה ב-1975, וכללה גם את מיכה שובל ובנג'ו קמחי. הלהקה ניגנה להיטי רוק ושירים יווניים. הרכב הלהקה השתנה מספר פעמים, ולבסוף התגבש עם פוליקר, קמחי, קיטש אמסלם ואלי חדד.
ב-1981 נוצר קשר בין הלהקה ליוצר והמפיק יעקב גלעד, והלהקה שינתה את שמה ל"בנזין". שני האלבומים שהוציאה הלהקה, "24 שעות" ו"משמרת לילה", זכו להצלחה גדולה, וכללו להיטים כ"יום שישי", "חופשי זה לגמרי לבד", "גשם", "פנים אל מול פנים", "משמרת לילה" ועוד. פוליקר היה מנהיג הלהקה, הלחין כמעט את כל שיריה ואף שימש כסולן ברובם.

במקביל לפעילות עם בנזין, השתתף פוליקר במספר הפקות נוספות, כנגינה באלבומיהם של יהודית רביץ ושל אושיק לוי. לאלבומו של לוי "לילות שרב" מ-1984 הלחין פוליקר את "אין מקום להפתעות" למילותיו של זאב טנא. בסוף 1984 התפרקה בנזין, ופוליקר פנה לקריירת סולו.

תחילת קריירת הסולו
ב-1985 הוציא פוליקר את אלבומו הראשון, "עיניים שלי". כל שירי האלבום היו תרגומים עבריים של יעקב גלעד לשירים יווניים, פרט לקטע אינסטרומנטלי אחד בשם "שקיעה ים תיכונית" שהלחין פוליקר. סגנונו המוזיקלי של האלבום היה שונה למדי ממוזיקת הרוק של בנזין, ואף על פי שכלל השפעות של רוק בחלקו, הכיל בעיקר מוזיקה עממית יוונית. האלבום זכה להצלחה גדולה, נמכרו ממנו יותר מ-70,000 עותקים, והוא תרם לחשיפתה של המוזיקה היוונית לציבור הישראלי הרחב יותר. בין שירי האלבום בלטו השירים "עיניים שלי", "בוקר יום ראשון", "אלקו", "כפיים" ו"הקנאה".

בעקבות הצלחת "עיניים שלי" יצא פוליקר לסיבוב הופעות, אשר תועד על גבי האלבום "חולם בהקיץ" שיצא כעבור שנה. האלבום הוקלט כולו בהופעה חיה בקולנוע תל אביב.
ב-1988 הוציא פוליקר את אלבומו השלישי, "אפר ואבק", האלבום זכה להצלחה גדולה כאשר מכר יותר מ-70,000 עותקים, ונחשב עד היום על ידי רבים לאחד האלבומים המוערכים ביותר שנוצרו בישראל.
במאי 1988 יצא פוליקר לסיבוב הופעות מצליח, ובפרואר 1989 חבר בשנית לגידי גוב, לסיבוב הופעות משותף.

שנות ה-90
בסוף 1990 הוציא את אלבומו הרביעי, "פחות אבל כואב". האלבום זכה להצלחה מסחרית גדולה, ועם מכירות של יותר מ-140,000 עותקים היה לאלבומו המצליח ביותר של פוליקר. האלבום כלל תשעה שירים בלבד, מתוכם שניים אינסטרומנטליים ("טראנס אוריינט" ו"סיפור זמנים עברו") ושלושה מחודשים – "דברים שרציתי לומר", "יורם" ו"פרח", אשר בעקבות גרסתו של פוליקר הפכו למזוהים עמו יותר מעם ביצועיהם המקוריים. בניגוד לאלבומיו הקודמים, לא שיתף פוליקר פעולה באלבום זה עם יעקב גלעד. בין הכותבים המקוריים היו יהונתן גפן שכתב את שיר הנושא, יהודה עמיחי ואסתר שמיר. פוליקר אף כתב לראשונה שיר בעצמו, "הצל ואני".
בעקבות הצלחת "פחות אבל כואב" יצא פוליקר לסיבוב הופעות והחל לעבוד על אלבום חדש, אך אלו נקטעו עם מותו של בן אחיו של פוליקר, קובי, שנהרג על ידי חבר ליחידתו בצבא. פוליקר גנז את האלבום עליו עבד, והחל לעבוד במקום על אלבום אינסטרומנטלי. האלבום, "לעיניך הכחולות", יצא ב-1992, והיווה מעין רקוויאם לבן אחיו. הקטע המפורסם ביותר מן האלבום היה "סולם יעקב". האלבום כלל גם שני שירים, "נד נד" שכתב יהונתן גפן ו"זינגואלה" שתירגם יעקב גלעד לפי שיר יווני.

בסוף 1995 הוציא פוליקר את אלבומו השישי, "הילד שבך",. האלבום היה אלבום כפול, ולראשונה היה פוליקר מעורב במידה רבה בכתיבת השירים, יחד עם יעקב גלעד. בין היתר השתתף בכתיבת השירים "אני רוצה גם", "לא יודע", "מה יהיה יהיה" ו"והילדים באים". שיר נוסף מפורסם מהאלבום היה "נמס בגשם", בו השתתף גלעד בדקלום. האלבום כלל גם מספר קטעים אינסטרומנטליים, כ"מעל הגשר", "המנטליות של תוף הפח" ו"נני".
האלבום "הילד שבך" זכה להצלחה גדולה, וכך גם סיבוב ההופעות שבעקבותיו, אשר תועד על גבי אלבום ההופעה "הופעה חיה בקיסריה". הביצועים ל"פנים אל מול פנים" ו"דברים שרציתי לומר" יצאו כסינגלים לתחנות הרדיו, וזכו להצלחה במצעדי הפזמונים. האלבום כלל גם הקלטת אולפן לנעימה "לעיניך הכחולות", אותה הקליט פוליקר עם יזהר אשדות.

ב-1998 הוציא פוליקר אלבום אינסטרומנטלי נוסף, "מאוחר אולי מוקדם", בו הלחין את כל השירים וניגן בגיטרות. הנגן היחיד הנוסף באלבום היה יועד נבו בקלידים.

שנות האלפיים
בשנת 2001 הוציא פוליקר את האלבום "איך קוראים לאהבה שלי", שיר הנושא של האלבום, אשר כתב פוליקר עם יעקב גלעד, היה ללהיט גדול, וכמוהו גם "ג'ינג'י" ו"בתוך הפקק האינסופי".

ב-2003 הוציא פוליקר אלבום אוסף ראשון, "המיטב",. לצד השירים המקוריים שלו ושל בנזין, נכללו באלבום גם מספר שירים שהוקלטו במיוחד עבורו, מתוכם הצליחו במיוחד השיר החדש "גג העולם" וגרסת כיסוי לשירה של יהודית תמיר "רומיאו". שני השירים זכו להשמעות רבות בתחנות הרדיו.

בשנת 2007 הוציא פוליקר את האלבום "חומוס סאפיינס", בשיתוף עם המשורר היווני מנוליס רסוליס. האלבום היווני יצא לראשונה ביוון, ולאחר מכן בישראל, בשיווק הליקון,

בפברואר 2008 הוציא פוליקר את הסינגל "שלושה ימים", לקראת אלבומו הבא. באותה שנה הקליט יחד עם ברי סחרוף גרסת כיסוי לשירו של פוליקר "רדיו רמאללה", לפרויקט עבודה עברית 2.

בשנת 2009 הפיק, הלחין וכתב את רוב מילות השירים לאלבומה החדש של ירדני ארזי "בושם על עורי".

בשנת 2010 מתחיל יהודה פוליקר פרק חדש ועצמאי במסעו המוסיקלי עם יציאת אלבומו "אהבה על תנאי", אשר כתב והלחין בו את מרבית השירים ובו הוא חושף, בפתיחות רבה, את פסיפס הרגשות, התובנות והמחשבות שלו כאדם וכיוצר. האלבום זוכה לפרגון גדול והערכה מצד הקהל והמדיה ומגיע למעמד אלבום זהב.

בשנת 2011 סוגר פוליקר מעגל במלאות 25 שנה ליציאת האלבום "עיניים שלי" ומוציא את האלבום "כל דבר מזכיר לי" בו הוא שר בעברית, טקסטים, שאת מרביתם כתב, ללחנים של קלאסיקות של גדולי האמנים ביוון אותם הוא מכיר עוד מבית הוריו. האלבום תוך חודש מגיע למעמד אלבום זהב. "כל דבר מזכיר לי" מלווה בסיבוב הופעות מצליח בשם "עיניים שלי 2011".

בשנים האחרונות שלח יהודה את ידו במכחול הציירים. עבודות הציור שלו הוצגו לקהל הרחב בבית האמנים בתל אביב, במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד ובמוזיאון הילדים בחולון.

בקיץ 2012 הוציא פוליקר פרויקט ייחודי- "ג'קו ויהודה פוליקר", אלבום נדיר בו הקליט יהודה לפני 12 שנים את הוריו ז"ל שרים בלדינו וביוונית ללא ליווי, שירי יהדות סלוניקי טרום מלחמת העולם השניה.על ההקלטות המקוריות בנה פוליקר הרמוניות קוליות, אקורדים, מקצבים,כלי נגינה ותכנותים אשר יוצרים מוצר שלם של מוזיקת עולם מרגשת ונדירה.

באביב 2014, הוציא פוליקר את " מוזיאון החלומות", אלבום המחבר בין הגיטרות, הבוזוקי וכל הסגנונות שמאפיינים אותו מתקופת בנזין ועד היום. האלבום הגיע למעמד של אלבום זהב תוך שבועיים מיציאתו ובעקבותיו יצא פוליקר בסבוב ההופעות "מוזיאון החלומות".

בספטמבר 2014 הוענקה מדליית הפניקס היוקרתי ליהודה פוליקר ע"י שגריר יוון, בשם נשיא יוון וממשתלה כאות הוקרה והערכה על תרומתו של פוליקר בהעצמת תרבות יוון בישראל!

מדליית הפניקס מוענקת ע"י נשיא יוון בשם ממשלת יין לאזרחים יוונים המצטיינים באומנויות, ספרות, מדע, מסחר, תעשיה, ניהול ציבורי וכדומה. כמו כן, מדליה זו מוענקת גם לאזרחים לא יוונים על תרומתם בהעצמת יוקרה של יוון בעולם.

בקיץ  2015 יצאו יהודה פוליקר ושלומי שבת במופע משותף, הסיבוב המשותף זכה להצלחה גדולה.

באביב 2017 קיים יהודה פוליקר מסע שורשים לסלוניקי אשר תועד בכתבה שפורסמה בגיליון יום העצמאות של ידיעות אחרונות.

במהלך המסע נפגש פוליקר עם הקהילה היהודית בסלוניקי ולקח חלק במצעד החיים. לאות מחווה על פועלו הוענק לו ע"י הקהילה היהודית של סלוניקי תעודה ומדליה על

הפצת מורשת יהדות סלוניקי בארץ ובעולם.

בחורף 2017 העלה לבמה מופע לציון 30 שנה לאלבום המופת "אפר ואבק", הנחשב גם כיום לאלבום הישראלי הטוב ביותר ולאחד הנכסים החשובים של כלל התרבות הישראלית.

המופע שהוצג עשר פעמים על בימת היכל התרבות ת"א, זכה לביקוש רב מצד הקהל, קיבל שבחים רבים מצד מבקרים ועורר דיבור רב בקרב מובילי דעה בחברה הישראלית.

בימים אלה מקליט פוליקר אלבום רוק חדש בו הוא עובד, לראשונה מאז ימי בנזין, עם להקה המורכבת מחבורת מוזיקאים נפלאה, אשר לקחה חלק פעיל בעיבודים, בנגינה ובקולות:
גבע אלון (גיטרות) , אסף רייז (תופים) , עמיר (ג'נגו) רוסיאנו (הבס) – שלישיית "Vegan Friendly".

שני סינגלים ראשונים מהפרוייקט יצאו בחודשים האחרונים : "תבוא" (מילים: שחף וולמן) ,
"עליך ועלי" (מילים: מיכה שטרית).

במאי 2019 לקח פוליקר חלק בשני אירועים חשובים שסימלו עבורו סגירת מעגל מרגשת:
השתתפות במצעד החיים באושוויץ-בירקנאו, בסימן זיכרון ליהדות יוון- סלוניקי
והדלקת משואה בטקס הדלקת המשואות הרשמי בערב יום העצמאות.

 

 

Yehuda Poliker, a popular Israeli singer and composer, was born on December 25, 1950. He composes in a variety of styles on subjects relating to Israeli society.

BOYHOOD AND EARLY CAREER
Poliker was born in Kiryat Haim to Holocaust survivors from Salonika, Greece.
As a teenager, Poliker played in several bands, such as FBI, HaNamerim (the Leopards), and Bareket. Founded in 1975, Bareket also included Micha Shoval and Banjo Kimchi. The band played Rock hits and Greek songs. The group lineup changed several times, finally settling on Poliker, Kimchi, Kitch Amsalem, and Eli Hadad.

The group met producer Yakov Gilad in 1981, and changed its name to Benzeen (Gasoline). The band's two albums, Esrim VeArba Sha'ot (24 Hours) and Mishmeret Laila (Night Shift), were very successful, featuring the hits Yom Shishi (Friday), Hofshi Ze Legamrei Lavad (Free Means Completely Alone), Geshem (Rain), Panim El Mul Panim (Face-to-Face), Mishmeret Laila (Night Shift) and others. Poliker was frontman, composing almost all its songs and singing lead on most.

While playing with Benzeen, Poliker took part in a number of other productions as a player on albums by Yehudit Ravitz and Oshik Levi. Poliker composed Ein Makom LeHafta'ot (No Room for Surprises – lyrics by Zeev Tene) for Levi's 1984 album, Leilot Sharav (Desert Wind Nights). Benzeen split up in late 1984, and Poliker began his solo career.

BEGINNING OF HIS SOLO CAREER
In 1985, Poliker issued his first album, Eina'im Sheli (These Eyes of Mine). All the songs on the album were Hebrew translations by Yakov Gilad of Greek songs, except for one instrumental section composed by Poliker called Shkia Yam Tichonit (Mediterranean Sunset). This resulted in a unique concept album, quite different from the Rock played by Benzeen. Although there were some Rock influences, it contained mostly popular Greek music. The album was a hit, selling over 70,000 copies and contributed to the discovery of Greek music by a wider Israeli public. Standout songs on the album included Eina'im Sheli (These Eyes of Mine), Boker Yom Rishon (Sunday Morning), Elco, Kapa'im (Applause) and HaKina (Jealousy).

Following the success of Eina'im Sheli, Poliker embarked on a concert tour, documented in the album Holem BaKa'itz (Daydreamer), which came out a year later. The album was recorded entirely from a live performance at the Tel Aviv Movie Theater.

Poliker collaborated with Gidi Gov in 1987, composing most of the songs for Gov's album, Derech Eretz. Among some of the more prominent songs were Kimat Stav (Almost Autumn) and Perach (Flower – lyrics by Tzruya Lahav); Yoram and Shir Echad Sameach (One Happy Song – lyrics by Ali Mohar); and Gever Ba'Ir (Man on the Town), Lolita and Shlal Sharav (Desert Wind Treasure – lyrics by Meir Ariel). Shlal Sharav was the biggest hit, and became one of Gov's best-known songs. Around that time, Poliker also played on Arik Einstein's albums Ohev Lihiyot BaBayit (I Like Being at Home) and Al Gvul Ha'Or (On the Edge of Light).

In 1988, Poliker released his third album, Ashes and Dust, which dealt mainly with children born to Holocaust survivors growing up in Israel in the shadow of their parents' trauma. The album originated in a Holocaust Day program for Galei Zahal, the IDF radio station, for which Poliker composed Kmo Prachim Ba'Ruach (Like a Flower in the Wind) and HaTachana HaKetana Treblinka (The Little Stop at Treblinka). Halina Birenbaum, Yakov Gilad's mother, translated the song from a poem by Jewish poet Vladislav Shlengel. Yakov Gilad wrote the album's title song about his mother's visit to Poland. Other than "Like a Flower in the Wind" and "The Little Stop at Treblinka, Yakov Gilad wrote all the album's songs, including Chalon LaYam Hatichon (Window to the Mediterranean), written as a Holocaust survivor's letter to his relatives who remained in the Diaspora; K'shetigdal (When You Grow Up), which deals with orphanhood and suffering; and Sheer Acharei HaGeshem (Song after the Rain). Despite the painful subject matter, the album was a huge success, selling over 70,000 copies. To this day, it is regarded as one of the finest albums ever recorded in Israel.

Following the release of "Ashes and Dust", Poliker, Gilad, and their parents participated in a documentary film by Orna Ben Dor Niv, Biglal HaMilchama HaHee (On Account of that War). Like the album, the film dealt with the Holocaust from the perspective of the children of the Holocaust survivors. Songs from the album were part of the sound track in the film.

In May 1988, Poliker went on a successful concert tour, and embarked on a joint tour with Gidi Gov in February 1989. Poliker composed the song HaNesicha ve'HaRuach (The Princess and the Wind) for Rita (lyrics by Ali Mohar) in 1988, and the song Dvarim She'ratsiti Lomar (Things I Wanted To Say) for Danny Bassan (lyrics by Yaakov Rothblit).

THE 1990S
Yehudit Tamir released her first album in May 1990. Poliker produced the album, and composed most of its songs. The two most prominent songs on the album were "Romeo" (lyrics by Tzruya Lahav), and Asia Bocha (Asia Weeps – lyrics by Ehud Manor). Poliker also played guitar and keyboard on the album, and sang harmony.

He released his fourth album, Pachot, Aval Ko'ev (Hurts, But Less), in late 1990. The album was an enormous commercial success, selling over 140,000 copies, making it Poliker's most successful record. The album contained only nine songs, including two instrumentals (Trans-orient and Sipurim Zmanim Avru (Story of Times Past) and three already recorded songs ("Things I Wanted to Say", Yoram and Perach. The new versions of these songs became better known than the original recordings. In contrast to his previous albums, Poliker did not collaborate with Yakov Gilad on this album. Writers of lyrics for the original songs included Yonathan Gefen, who wrote the title song; poet Yehuda Amichai; and Esther Shamir. For the first time, Poliker also wrote his own lyrics: HaTzel ve'Ani (The Shadow and I).

Poliker embarked on a concert tour in the wake of the success of "It Hurts, But Less', and started working on a new album. Both the tour and the album, however, were cut short by the tragic death of Poliker's brother, Kobi, who was killed by a member of his army unit. Poliker shelved the album that he had been working on, and began recording an instrumental album in its place. The album, Le'Einayich Hakachulot (For Your Blue Eyes), was released in 1992 as a kind of requiem for Poliker's brother. The most famous part of the album was Sulam Yaakov (Jacob's Ladder). The album also featured two songs with words: Nad Nad (Roaming – lyrics by Yonatan Gefen) and Zingualla, which Yakov Gilad translated from a Greek song. Also in 1992, Poliker composed songs for the Anashim Zarim (Foreign People) album by Yardena Arazi: Shir Isha Ba'Choref (Ahavateinu Hee Tashbetz) (Woman's Winter Song (Our Love is a Puzzle)) and Mitoch HaNishkachot (From What Has Been Forgotten).

In 1993, Poliker teamed up with Riki Gal, and composed most of the songs for her album, Chapess Bi (Search in Me), including Hey Shkeita (Hey, Quiet One – lyrics by Rachel Shapira) and Tefilot HaYeladim (The Children's Prayers – lyrics by Tzruya Lahav and Shva Selhov). An album of Benzeen's greatest hits was released on CD for the first time the same year.

Poliker released his sixth album, HaYeled Shebecha (The Child in You) in late 1995, following another tragedy in his life – the death of his nephew, whose death was mentioned in a song, "Cain," included in the album. It was a double album, and for the first time Poliker was very involved in writing the lyrics, together with Yakov Gilad. Among others songs, he participated in writing the lyrics for Ani Rotseh Gam (I Want It Too), Lo Yode'a (Don't Know), Ma Yihiyeh Yihiyeh (What Will Be Will Be), and HaYeladim Ba'im (The Children Are Coming). Another famous song from the album was Namess BaGeshem (Melts in the Rain), in which Gilad Badeklum participated. The album also included a number of instrumentals, such as Me'Al HaGesher (Above the Bridge), HaMentaliyut Shel Tof HaPach (The Mentality of the Tin Drum), and Nonny.

The "Child in You" album was an enormous success, as was the ensuing concert tour, documented in the live album "Live in Caesarea." The performances of "Face-to-Face" and "Things I Wanted" were released as radio singles, and climbed the hit charts. The album also included a studio recording of the tune "For Your Blue Eyes" recorded by Poliker with Yizhar Ashdot. The same year, Poliker composed the songs, Ha'Or BaKatzeh (The Light at the End of the Tunnel) and Ach Milat Mafteach (Brother Is a Key Word) for Arik Einstein's album, Le'an Parchu HaParparim (Where Did the Butterflies Go).

In 1998, Poliker released another instrumental album, Me'uchar Ulai Mukdam (Late, Perhaps Early). He composed all the songs and played guitar. The only other musician who played on the album was Yoad Nevo on keyboard.

THE 2000S
In 2001, Poliker released the album Ech Kor'im La'Ahava Sheli (What is My Love's Name), which addressed the national mood during Intifidah II. The title song of the album, written by Poliker with Yakov Gilad, was a big hit, as were "Gingie" and Betoch Hapekak Ha'Ensofee (In the Endless Traffic Jam). The same year, Poliker composed the song, Acharei HaKol (After Everything) for Danna International's album, Yoter ve'Yoter (More and More).

In 2003, Poliker released his first collection album, HaMaytav (Greatest Hits) on the NMC record label. In addition to his original songs and those of Benzeen, the album also included one new original song, Gag Ha'Olam (Roof of the World), and a cover version of a Yehudit Tamir song, "Romeo." Both songs were played frequently on the radio, and were on the hit parade of the Reshet Gimmel radio station. Poliker was named singer of the year.

In 2007, Poliker released the album, "Hummus Sapiens" in cooperation with Greek poet Manolis Rassoulis. This Greek-language album was released first in Greece, and later in Israel. Helicon marketed the recording, after Poliker had been under contract to NMC for many years.

In 2012 Poliker issued a unique album, “Jacko and Yehuda Poliker,” in which his late parents sing songs in Ladino and Greek – songs of the Jews of Salonika before World War II – that he recorded 12 years ago with no accompaniment. On top of the original recordings, Poliker used advanced technology to splice in vocal harmonies, chords, rhythms and instruments that create rare, moving and perfect world music.

During the spring of 2014, Yehuda Poliker Issued the album " MUSEUM OF DREAMS", An album that combines between guitar and bouzouki and all the styles which characterize Poliker from the days of "BENZIN" until today. The album was certified "Gold" within two weeks . It was followed by Poliker`s tour called "MUSEUM OF DREAMS".

SOCIAL INVOLVEMENT
Poliker's compositions deal with subjects of social import in Israel, such as the memory of the Holocaust, urban alienation and violence, bereavement, and other poignant subjects. At the same time, his work is often personal, relating to his experiences. In recent years, Poliker has avoided media interviews and has revealed few details of his personal life, but has maintained his social involvement through his work, and has contributed benefit appearances to organizations working for social change, such as the Association for Civil Rights in Israel (ACRI).

In September 2014, the prestigious Medal of Phoenix was awarded to Yehuda Poliker by the Greek Ambassador, on behalf of the President of Greece, and in nurseries in appreciation for his contribution to the empowerment of Poliker Greek culture in Israel!

Phoenix Medal is awarded by the President of the Government of Greece Greek citizens wine outstanding arts, literature, science, commerce, industry, public administration etc`.
This medal is also awarded to Greek citizens no luxury empowerment contribution of Greece in the world.

In summer 2015 Yehuda Poliker and Shlomi Shabat came up with a shpe together
.the show was a great success.

In spring 2017, Yehuda Poliker embarked on a family heritage trip to Thessaloniki, which was covered in an article published in Yedioth Ahronoth's Independence Day issue.

Poliker met with the Jewish community in Thessaloniki and took part in the March of the Living. In tribute to his work, the Jewish community awarded him a certificate and a medal for spreading knowledge of the Jewish heritage of Thessaloniki both in Israel and around the world.
In winter 2017 he staged a concert, to mark the 30th anniversary of the celebrated album "Efer ve`Avak", which was and still considered the best Israeli album and one of the most important pieces in Israeli culture.

The concert, which was performed nine times on stage of the Heichal HaTarbut Theater in Tel Aviv, received wide acclaim from the public, gained great praise from critics and sparked many discussions among intellectual leaders in Israeli society.
Poliker, recently celebrating his 68th birthday, has launched "Tavo"- the first single from a new rock album, and for the first time since the days of "BENZIN" Poliker has collaborated with a band of wonderful musicians, who also took an active part in adaptations as well as playing: Geva Alon on guitar, Assaf Reiss  on drums, Amir (Jango) Rosiano on bass -"Vegan Friendly" and Udi Turgeman.